ILLUSIONARY ABODE - II, Unique edition 3 - Savitha Ravi
Additional information
| Dimensions | 10.5 × 10.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Gold foil, silver foil on gum bichromate & cyanotype |
Additional information
| Dimensions | 10.5 × 10.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Gold foil, silver foil on gum bichromate & cyanotype |
Ilah - (Edition 1/4) - Ahamed Abdullah Firdousi
Additional information
| Dimensions | 10.0 × 16.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Digital Collage on Archival Paper |
Additional information
| Dimensions | 10.0 × 16.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Digital Collage on Archival Paper |
Identity - Rajat Kumar
Additional information
| Dimensions | 6.0 × 8.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Acrylic on Wooden panel |
Additional information
| Dimensions | 6.0 × 8.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Acrylic on Wooden panel |
I will hold you until my last breath - Sanal Pt
Additional information
| Dimensions | 24.0 × 17.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Charcoal, candle wax, acrylic, oil pastels, colour pencil,graphite pencil and black oxide on paper |
Additional information
| Dimensions | 24.0 × 17.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Charcoal, candle wax, acrylic, oil pastels, colour pencil,graphite pencil and black oxide on paper |
Hustle and Bustle - (unframed) - Megha Singh
Additional information
| Dimensions | 38.5 × 27.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Collage & Gouache on Paper |
Additional information
| Dimensions | 38.5 × 27.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Collage & Gouache on Paper |
HOPE-II - (edition - 2/4) - Uncategorized
Additional information
| Dimensions | 19.0 × 27.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | etching and aquatint |
Additional information
| Dimensions | 19.0 × 27.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | etching and aquatint |
Holding on - Sukanraj Chauhan
Additional information
| Dimensions | 8.5 × 8.5 × 24.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Steel and Aluminium |
Additional information
| Dimensions | 8.5 × 8.5 × 24.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Steel and Aluminium |
Hiraeth by the Canal-VII, Edition 2/3 - Savitha Ravi
Additional information
| Dimensions | 22.8 × 36.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Intaglio and Gum-bichromate and Cyanotype |
Additional information
| Dimensions | 22.8 × 36.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Intaglio and Gum-bichromate and Cyanotype |
Hiraeth by the Canal-VI, Edition of 2/3 - Savitha Ravi
Additional information
| Dimensions | 22.8 × 36.2 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Intaglio and Gum-bichromate and Cyanotype |
Additional information
| Dimensions | 22.8 × 36.2 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Intaglio and Gum-bichromate and Cyanotype |
Hiraeth by the Canal-II, Edition of 3 - Savitha Ravi
Additional information
| Dimensions | 36.5 × 22.8 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Intaglio and Cyanotype |
Additional information
| Dimensions | 36.5 × 22.8 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Intaglio and Cyanotype |
Hiraeth by the Canal-I, Edition of 3 - Savitha Ravi
Additional information
| Dimensions | 36.2 × 22.9 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Intaglio and Cyanotype |
Additional information
| Dimensions | 36.2 × 22.9 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Intaglio and Cyanotype |
Highways across Oceans - Vanshika Rathi
Additional information
| Dimensions | 53.0 × 31.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Handcut Archival Paper |
Additional information
| Dimensions | 53.0 × 31.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Handcut Archival Paper |
Heart and Soul - Jit Chowdhury
Additional information
| Dimensions | 24.5 × 36.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Natural indigo and rice paper on board |
Additional information
| Dimensions | 24.5 × 36.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Natural indigo and rice paper on board |
He made me do it - Kishwar Kiani
Additional information
| Dimensions | 27.0 × 33.0 × 53.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Mild and stainless steel with dyed paper pulp |
Additional information
| Dimensions | 27.0 × 33.0 × 53.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Mild and stainless steel with dyed paper pulp |
Haystack - (edition - 2/6) - Narendra Kumar Sain
Additional information
| Dimensions | 4.0 × 3.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Dry point |
Additional information
| Dimensions | 4.0 × 3.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Dry point |
Hatash-1. Edition 1 of 5 - Kumar Misal
Additional information
| Dimensions | 16.0 × 10.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Etching on Handmade Paper |
Additional information
| Dimensions | 16.0 × 10.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Etching on Handmade Paper |
Hair cut day - Rinku Choudhary
Additional information
| Dimensions | 8.5 × 12.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Mixed Media on Paper |
Additional information
| Dimensions | 8.5 × 12.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Mixed Media on Paper |
Habitat - Jit Chowdhury
Additional information
| Dimensions | 24.5 × 36.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Natural indigo and rice paper on board |
Additional information
| Dimensions | 24.5 × 36.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Natural indigo and rice paper on board |
Guards - Rajat Kumar
Additional information
| Dimensions | 5.0 × 7.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Acrylic on acid free paper |
Additional information
| Dimensions | 5.0 × 7.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Acrylic on acid free paper |
Gorka Damnai - (edition 1/2) - Agwma Basumatari
Additional information
| Dimensions | 17.0 × 12.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | woodcut on cloth |
Additional information
| Dimensions | 17.0 × 12.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | woodcut on cloth |
Golden Plough - Sunil Yadav
Additional information
| Dimensions | 65.0 × 78.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Mixed Media on Canvas |
Additional information
| Dimensions | 65.0 × 78.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Mixed Media on Canvas |
Geometry of golden subjects- XI - Sunil Yadav
Additional information
| Dimensions | 10.5 × 13.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Mixed Media on Paper |
Additional information
| Dimensions | 10.5 × 13.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Mixed Media on Paper |
Geometry of golden subjects- III - Sunil Yadav
Additional information
| Dimensions | 10.5 × 13.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Mixed Media on Paper |
Additional information
| Dimensions | 10.5 × 13.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Mixed Media on Paper |
Geometry of golden subjects- 1 - Sunil Yadav
Additional information
| Dimensions | 10.5 × 13.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Mixed Media on Paper |
Additional information
| Dimensions | 10.5 × 13.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Mixed Media on Paper |