Urbanscape - Abhishek Dodiya
Additional information
| Dimensions | 4.0 × 14.0 × 21.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Metal Sheets scraps |
Additional information
| Dimensions | 4.0 × 14.0 × 21.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Metal Sheets scraps |
Untitled (Edition 1/5) - Uncategorized
Additional information
| Dimensions | 18.0 × 24.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Lithograph |
Additional information
| Dimensions | 18.0 × 24.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Lithograph |
Untitled - VIII (Edition 1/5) - Uncategorized
Additional information
| Dimensions | 18.0 × 24.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Lithograph |
Additional information
| Dimensions | 18.0 × 24.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Lithograph |
Untitled - VII (Edition 1/4) - Uncategorized
Additional information
| Dimensions | 18.0 × 24.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Lithograph |
Additional information
| Dimensions | 18.0 × 24.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Lithograph |
Untitled - III (Edition 1/5) - Uncategorized
Additional information
| Dimensions | 24.0 × 36.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Lithograph |
Additional information
| Dimensions | 24.0 × 36.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Lithograph |
Untitled - II (Edition 1/4) - Uncategorized
Additional information
| Dimensions | 18.0 × 24.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Lithograph |
Additional information
| Dimensions | 18.0 × 24.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Lithograph |
Untitled - I (Edition 1/5) - Uncategorized
Additional information
| Dimensions | 18.0 × 24.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Lithograph |
Additional information
| Dimensions | 18.0 × 24.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Lithograph |
Untitled (Edition 1/4) - Uncategorized
Additional information
| Dimensions | 18.0 × 24.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Lithograph |
Additional information
| Dimensions | 18.0 × 24.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Lithograph |
Untitled - Viswanath Kuttum
Additional information
| Dimensions | 20.0 × 28.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Parafin and Bees wax, resin, Double Boiled Linseed Oil, Brown Powder on Paper Board |
Additional information
| Dimensions | 20.0 × 28.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Parafin and Bees wax, resin, Double Boiled Linseed Oil, Brown Powder on Paper Board |
Untitled - Uncategorized
Additional information
| Dimensions | 12.0 × 12.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Kantha Fabric |
Additional information
| Dimensions | 12.0 × 12.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Kantha Fabric |
Untitled - Uncategorized
Additional information
| Dimensions | 12.0 × 12.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Kantha Fabric |
Additional information
| Dimensions | 12.0 × 12.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Kantha Fabric |
untitled - Uncategorized
Additional information
| Dimensions | 10.0 × 16.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Mixed Media on Paper |
Additional information
| Dimensions | 10.0 × 16.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Mixed Media on Paper |
Suit box - Hardev Chauhan
Additional information
| Dimensions | 16.0 × 10.6 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolour on wasli paper |
Additional information
| Dimensions | 16.0 × 10.6 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolour on wasli paper |
Sewing machine and design draft - Hardev Chauhan
Additional information
| Dimensions | 16.0 × 10.75 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolour on wasli paper |
Additional information
| Dimensions | 16.0 × 10.75 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolour on wasli paper |
Recollected - Pankaj Chouhan
Additional information
| Dimensions | 6.0 × 10.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolor On Paper |
Additional information
| Dimensions | 6.0 × 10.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolor On Paper |
Rear Window - II (Edition 3/6) - Uncategorized
Additional information
| Dimensions | 24.0 × 36.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Lithograph |
Additional information
| Dimensions | 24.0 × 36.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Lithograph |
OUT OF THE BOX - (edition - 1/5) - Uncategorized
Additional information
| Dimensions | 25.0 × 19.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | etching and aquatint |
Additional information
| Dimensions | 25.0 × 19.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | etching and aquatint |
New Artwork - Uncategorized
Additional information
| Dimensions | 36.0 × 24.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Photography |
Additional information
| Dimensions | 36.0 × 24.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Photography |
Motia II (edition 1 of 7) - Ariba Akhlaque
Additional information
| Dimensions | 11.7 × 16.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Archival Print on Paper – edition of 7 |
Additional information
| Dimensions | 11.7 × 16.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Archival Print on Paper – edition of 7 |
Modern Colonials - Hardev Chauhan
Additional information
| Dimensions | 16.0 × 21.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolour, Gauache, Image transfer on wasli paper |
Additional information
| Dimensions | 16.0 × 21.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolour, Gauache, Image transfer on wasli paper |
Measuring tape and butterfly - Hardev Chauhan
Additional information
| Dimensions | 13.0 × 18.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolour on wasli paper |
Additional information
| Dimensions | 13.0 × 18.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolour on wasli paper |
Material Metamorphosis - Hardev Chauhan
Additional information
| Dimensions | 15.0 × 10.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolour on wasli paper |
Additional information
| Dimensions | 15.0 × 10.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolour on wasli paper |
Mannequins and designe draft - Hardev Chauhan
Additional information
| Dimensions | 15.0 × 10.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolour on wasli paper |
Additional information
| Dimensions | 15.0 × 10.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolour on wasli paper |
HOPE-II - (edition - 2/4) - Uncategorized
Additional information
| Dimensions | 19.0 × 27.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | etching and aquatint |
Additional information
| Dimensions | 19.0 × 27.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | etching and aquatint |