All quiet on the jungle front - GARGI CHANDOLA
Additional information
| Dimensions | 11.75 × 14.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Gouache on marbled wasli |
Additional information
| Dimensions | 11.75 × 14.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Gouache on marbled wasli |
Afwan - (Edition 1/4) - Ahamed Abdullah Firdousi
Additional information
| Dimensions | 16.0 × 10.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Digital Collage on Archival Paper |
Additional information
| Dimensions | 16.0 × 10.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Digital Collage on Archival Paper |
Aftermath-II - Pankaj Chouhan
Additional information
| Dimensions | 9.5 × 6.25 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolor On Paper |
Additional information
| Dimensions | 9.5 × 6.25 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolor On Paper |
Afraid But Can Be Me (Edition 3/3) - Inayat Ullah
Additional information
| Dimensions | 28.0 × 20.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Archival inkjet prints (Giclee) |
Additional information
| Dimensions | 28.0 × 20.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Archival inkjet prints (Giclee) |
Above the clouds - 1 (Edition 12/15) - Raja Boro
Additional information
| Dimensions | 6.25 × 8.25 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Woodcut |
Additional information
| Dimensions | 6.25 × 8.25 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Woodcut |
Abandoned - Pankaj Chouhan
Additional information
| Dimensions | 8.0 × 5.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolor On Paper |
Additional information
| Dimensions | 8.0 × 5.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolor On Paper |
A vanished path - Pankaj Chouhan
Additional information
| Dimensions | 9.5 × 6.25 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolor On Paper |
Additional information
| Dimensions | 9.5 × 6.25 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolor On Paper |
A Time We Share II - TANJIMA KAR SEKH
Additional information
| ag_medium_text | Natural Pigments, Gouache, Watercolours and 22k Shell gold on Wasli paper |
|---|
Additional information
| ag_medium_text | Natural Pigments, Gouache, Watercolours and 22k Shell gold on Wasli paper |
|---|
A Night Tour - (Tryptic) - Debajit R Paul
Additional information
| ag_medium_text | Acrylic on Canvas |
|---|
Additional information
| ag_medium_text | Acrylic on Canvas |
|---|
A look VI (edition 2/2) - Km. Khushboo
Additional information
| Dimensions | 11.0 × 12.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Dry point |
Additional information
| Dimensions | 11.0 × 12.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Dry point |
A look I (edition 3/3) - Km. Khushboo
Additional information
| Dimensions | 11.0 × 12.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Dry point |
Additional information
| Dimensions | 11.0 × 12.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Dry point |
A look I (edition 2/3) - Km. Khushboo
Additional information
| Dimensions | 11.0 × 12.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Dry point |
Additional information
| Dimensions | 11.0 × 12.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Dry point |
A Living Harmony - DATTI KAUR
Additional information
| Dimensions | 31.5 × 22.25 in |
|---|---|
| ag_medium_text | High quality gouache pigments on handmade wasli paper and gold |
Additional information
| Dimensions | 31.5 × 22.25 in |
|---|---|
| ag_medium_text | High quality gouache pigments on handmade wasli paper and gold |
A land of death is not my place II - Soura Chatterjee
Additional information
| Dimensions | 59.5 × 23.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Acrylic on Canvas |
Additional information
| Dimensions | 59.5 × 23.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Acrylic on Canvas |
A land of death is not my place I - Soura Chatterjee
Additional information
| Dimensions | 59.0 × 23.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Acrylic on Canvas |
Additional information
| Dimensions | 59.0 × 23.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Acrylic on Canvas |
A Journey From Land to leaf - 03 - Satyanarayana Gavara
Additional information
| Dimensions | 42.0 × 84.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Engraved woodblock |
Additional information
| Dimensions | 42.0 × 84.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Engraved woodblock |
A field of mannequins - Hardev Chauhan
Additional information
| Dimensions | 15.25 × 20.75 in |
|---|---|
| ag_medium_text | watercolour and gouache on wasli paper |
Additional information
| Dimensions | 15.25 × 20.75 in |
|---|---|
| ag_medium_text | watercolour and gouache on wasli paper |
A fact dream, Edition 1 of 3 - Agwma Basumatari
Additional information
| Dimensions | 24.0 × 36.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Woodcut Print |
Additional information
| Dimensions | 24.0 × 36.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Woodcut Print |
A Dream - Rinku Choudhary
Additional information
| Dimensions | 12.0 × 9.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Mixed Media on Paper |
Additional information
| Dimensions | 12.0 × 9.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Mixed Media on Paper |
A Dog - Rinku Choudhary
Additional information
| Dimensions | 7.0 × 9.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Mixed Media on Paper |
Additional information
| Dimensions | 7.0 × 9.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Mixed Media on Paper |
A Childhood Dream - Debajit R Paul
Additional information
| Dimensions | 55.0 × 33.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Acrylic and Matte Varnish on Canvas |
Additional information
| Dimensions | 55.0 × 33.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Acrylic and Matte Varnish on Canvas |
18th century Bodo women (Gongwa Damnai), edition 1 of 2 - Agwma Basumatari
Additional information
| Dimensions | 48.0 × 72.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Woodcut (UNFRAMED) |
Additional information
| Dimensions | 48.0 × 72.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Woodcut (UNFRAMED) |
"How you Pucker your face (Bodo women S-III)" Print with Bodo women traditional attire-Dokhona (clothes) - Agwma Basumatari
Additional information
| Dimensions | 36.0 × 96.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | woodcut on traditional cloth |
Additional information
| Dimensions | 36.0 × 96.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | woodcut on traditional cloth |
‘Mapping Time and Terrain (II) – 8’ Edition: 1/3 - Asif Imran
Additional information
| Dimensions | 12.0 × 9.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Photo manipulation, Archival Print |
Additional information
| Dimensions | 12.0 × 9.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Photo manipulation, Archival Print |