Caged in Thoughts - Varsha Athor
Additional information
| Dimensions | 15.5 × 6.5 × 15.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Welded nuts (metal) |
Additional information
| Dimensions | 15.5 × 6.5 × 15.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Welded nuts (metal) |
Buttons - Hardev Chauhan
Additional information
| Dimensions | 13.0 × 18.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolour on wasli paper |
Additional information
| Dimensions | 13.0 × 18.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolour on wasli paper |
Build Up - (Edition 2/2) - Agwma Basumatari
Additional information
| Dimensions | 3.37 × 2.1 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Dry point |
Additional information
| Dimensions | 3.37 × 2.1 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Dry point |
Broom Grass - (Edition 1/2) - Agwma Basumatari
Additional information
| Dimensions | 2.12 × 3.37 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Dry point |
Additional information
| Dimensions | 2.12 × 3.37 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Dry point |
Breath made visible - (edition 1/3) - Km. Khushboo
Additional information
| Dimensions | 11.0 × 14.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Dry point |
Additional information
| Dimensions | 11.0 × 14.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Dry point |
Bombay Visits, Edition 6 of 7 - Ariba Akhlaque
Additional information
| Dimensions | 11.7 × 16.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Archival Print on Paper |
Additional information
| Dimensions | 11.7 × 16.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Archival Print on Paper |
Bombay Street III - (Edition 2/2) - Agwma Basumatari
Additional information
| Dimensions | 2.1 × 3.6 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Dry point |
Additional information
| Dimensions | 2.1 × 3.6 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Dry point |
Bombay (unframed) - MEHAK SHARMA
Additional information
| Dimensions | 8.5 × 12.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Brushes: Traditional squirrel brushes Paints: Gouache and mineral stone colours with gold leaf application done on top |
Additional information
| Dimensions | 8.5 × 12.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Brushes: Traditional squirrel brushes Paints: Gouache and mineral stone colours with gold leaf application done on top |
Bodo Women III, Edition 1 of 2 - Agwma Basumatari
Additional information
| Dimensions | 11.0 × 8.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Woodcut Print |
Additional information
| Dimensions | 11.0 × 8.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Woodcut Print |
Bodo Weave - ( edition 1/2) - Agwma Basumatari
Additional information
| Dimensions | 12.0 × 8.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | woodcut on cloth |
Additional information
| Dimensions | 12.0 × 8.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | woodcut on cloth |
Bodo Shaman Dancing On Sword - (edition 1/2) - Agwma Basumatari
Additional information
| Dimensions | 13.0 × 7.9 in |
|---|---|
| ag_medium_text | woodcut on cloth |
Additional information
| Dimensions | 13.0 × 7.9 in |
|---|---|
| ag_medium_text | woodcut on cloth |
Bodo (Meche) During The Colonial Period Goalpara Late 1920s - (Unique edition) - Agwma Basumatari
Additional information
| Dimensions | 48.0 × 30.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | woodcut on cloth |
Additional information
| Dimensions | 48.0 × 30.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | woodcut on cloth |
Blue Collar Sector III - Abhishek Dodiya
Additional information
| Dimensions | 65.0 × 65.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Mild Steel and Ship's metal scrape |
Additional information
| Dimensions | 65.0 × 65.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Mild Steel and Ship's metal scrape |
Blissful Moment - Viswanath Kuttum
Additional information
| Dimensions | 64.0 × 47.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Paraffin and Bees wax, resin, Double Boiled Linseed Oil, Brown Powder on Paper Board |
Additional information
| Dimensions | 64.0 × 47.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Paraffin and Bees wax, resin, Double Boiled Linseed Oil, Brown Powder on Paper Board |
Between thought and structure - Megha Singh
Additional information
| Dimensions | 71.5 × 48.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Acrylic and Nepali handmade on Canvas |
Additional information
| Dimensions | 71.5 × 48.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Acrylic and Nepali handmade on Canvas |
Barren land - Santanu Dey
Additional information
| Dimensions | 120.0 × 78.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Oil on Canvas |
Additional information
| Dimensions | 120.0 × 78.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Oil on Canvas |
Bardwi Sikhla - Unique - Agwma Basumatari
Additional information
| Dimensions | 3.37 × 2.12 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Dry point |
Additional information
| Dimensions | 3.37 × 2.12 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Dry point |
Atwaf - (Edition 1/4) - Ahamed Abdullah Firdousi
Additional information
| Dimensions | 10.0 × 16.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Digital Collage on Archival Paper |
Additional information
| Dimensions | 10.0 × 16.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Digital Collage on Archival Paper |
As Long As - 2 - Satyanarayana Gavara
Additional information
| Dimensions | 12.0 × 12.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolour on woodcut on paper |
Additional information
| Dimensions | 12.0 × 12.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolour on woodcut on paper |
Artwork 7 - Ghana Shyam Latua
Additional information
| Dimensions | 16.5 × 10.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | watercolor and pin work on paper |
Additional information
| Dimensions | 16.5 × 10.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | watercolor and pin work on paper |
Art by Chance ll - (Edition 1/7) - Moona Fazal
Additional information
| Dimensions | 22.0 × 13.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Print on Photo Paper |
Additional information
| Dimensions | 22.0 × 13.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Print on Photo Paper |
Art by Chance IV - (Edition 1/7) - Moona Fazal
Additional information
| Dimensions | 19.0 × 13.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Print on Photo Paper |
Additional information
| Dimensions | 19.0 × 13.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Print on Photo Paper |
Anyway, the moon will glow - Debajit R Paul
Additional information
| Dimensions | 30.0 × 18.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Acrylic on Canvas |
Additional information
| Dimensions | 30.0 × 18.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Acrylic on Canvas |
Anew (Edition 3/3) - Km. Khushboo
Additional information
| Dimensions | 20.0 × 14.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Etching |
Additional information
| Dimensions | 20.0 × 14.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Etching |