Evening at Marine Drive - (Edition 1/2) - Agwma Basumatari
Additional information
| Dimensions | 3.37 × 2.1 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Dry point |
Additional information
| Dimensions | 3.37 × 2.1 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Dry point |
Enough to protect - Debajit R Paul
Additional information
| Dimensions | 30.0 × 18.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Acrylic and Matte Varnish on Canvas |
Additional information
| Dimensions | 30.0 × 18.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Acrylic and Matte Varnish on Canvas |
Endless Repairs (set of 2) - Megha Singh
Additional information
| Dimensions | 25.5 × 39.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Ink , Paper Pulp, Colour dust & Charcoal on Paper |
Additional information
| Dimensions | 25.5 × 39.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Ink , Paper Pulp, Colour dust & Charcoal on Paper |
End of an era - Debajit R Paul
Additional information
| Dimensions | 55.0 × 33.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Acrylic and Matte Varnish on Canvas |
Additional information
| Dimensions | 55.0 × 33.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Acrylic and Matte Varnish on Canvas |
Eloping - Rajat Kumar
Additional information
| Dimensions | 12.0 × 16.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Acrylic on Canvas |
Additional information
| Dimensions | 12.0 × 16.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Acrylic on Canvas |
Echoes of Longing-3, Unique edition of 3 - Savitha Ravi
Additional information
| Dimensions | 7.0 × 10.8 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Intaglio and Cyanotype |
Additional information
| Dimensions | 7.0 × 10.8 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Intaglio and Cyanotype |
East of the Tracks - George Martin
Additional information
| Dimensions | 48.0 × 48.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Acrylic on Canvas |
Additional information
| Dimensions | 48.0 × 48.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Acrylic on Canvas |
Dream for Udayachal, Edition 2 of 2 - Agwma Basumatari
Additional information
| Dimensions | 36.0 × 60.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Woodcut Print |
Additional information
| Dimensions | 36.0 × 60.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Woodcut Print |
Down from here (edition 1/4) - Km. Khushboo
Additional information
| Dimensions | 20.0 × 14.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Etching |
Additional information
| Dimensions | 20.0 × 14.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Etching |
Distillation Of Rice Beer (Jou Maonai) - (edition 1/2) - Agwma Basumatari
Additional information
| Dimensions | 8.4 × 9.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | woodcut on cloth |
Additional information
| Dimensions | 8.4 × 9.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | woodcut on cloth |
Did you see that? - DATTI KAUR
Additional information
| Dimensions | 8.5 × 8.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | High quality gouache pigments on handmade wasli paper and gold |
Additional information
| Dimensions | 8.5 × 8.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | High quality gouache pigments on handmade wasli paper and gold |
Departed - (Edition 2/7) - Maitreyi More
Additional information
| Dimensions | 24.0 × 30.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Digital Print on Canvas |
Additional information
| Dimensions | 24.0 × 30.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Digital Print on Canvas |
Dancing Together - Deepanjali Shekhar
Additional information
| Dimensions | 23.0 × 16.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolor On Paper |
Additional information
| Dimensions | 23.0 × 16.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolor On Paper |
Dancing - 2 (dyptic) - Satyanarayana Gavara
Additional information
| Dimensions | 48.0 × 24.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Engraved woodblock |
Additional information
| Dimensions | 48.0 × 24.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Engraved woodblock |
Cyclone (Set of 3) - Abhishek Dodiya
Additional information
| ag_medium_text | Metal scraps |
|---|
Additional information
| ag_medium_text | Metal scraps |
|---|
Cycle of Life - 1 - Deepanjali Shekhar
Additional information
| Dimensions | 26.0 × 20.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | watercolor coffee tea toning rice paper on paper |
Additional information
| Dimensions | 26.0 × 20.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | watercolor coffee tea toning rice paper on paper |
Cycle - Kumar Misal
Additional information
| Dimensions | 14.0 × 12.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | woodcut on grass paper (Edition 4/5) |
Additional information
| Dimensions | 14.0 × 12.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | woodcut on grass paper (Edition 4/5) |
Cyanotype on Etching Intaglio Print (Edition 1/1) - Savitha Ravi
Additional information
| Dimensions | 14.0 × 14.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Cyanotype on Etching Intaglio Print (set of 4) |
Additional information
| Dimensions | 14.0 × 14.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Cyanotype on Etching Intaglio Print (set of 4) |
Cut And Fold 57 - Dhaivat Shah
Additional information
| Dimensions | 13.2 × 8.8 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Digital Print on Archival Paper with Cut Mark |
Additional information
| Dimensions | 13.2 × 8.8 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Digital Print on Archival Paper with Cut Mark |
Cut And Fold 56 - Dhaivat Shah
Additional information
| Dimensions | 13.2 × 8.8 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Digital Print on Archival Paper with Cut Mark |
Additional information
| Dimensions | 13.2 × 8.8 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Digital Print on Archival Paper with Cut Mark |
Cut And Fold 55 - Dhaivat Shah
Additional information
| Dimensions | 13.2 × 8.8 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Digital Print on Archival Paper with Cut Mark |
Additional information
| Dimensions | 13.2 × 8.8 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Digital Print on Archival Paper with Cut Mark |
Cut And Fold 54 - Dhaivat Shah
Additional information
| Dimensions | 13.2 × 8.8 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Digital Print on Archival Paper with Cut Mark |
Additional information
| Dimensions | 13.2 × 8.8 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Digital Print on Archival Paper with Cut Mark |
Cut And Fold 4 - Dhaivat Shah
Additional information
| Dimensions | 12.0 × 24.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Digital Print on archival paper |
Additional information
| Dimensions | 12.0 × 24.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Digital Print on archival paper |
Crossing the Lines I - Abhishek Dodiya
Additional information
| Dimensions | 44.0 × 22.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Mild steel and metal scrap |
Additional information
| Dimensions | 44.0 × 22.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Mild steel and metal scrap |