Geometry of golden subjects - Sunil Yadav
Additional information
| Dimensions | 10.5 × 13.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Mixed Media on Paper |
Additional information
| Dimensions | 10.5 × 13.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Mixed Media on Paper |
Geometry of golden subjects - Sunil Yadav
Additional information
| Dimensions | 10.5 × 13.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Mixed Media on Paper |
Additional information
| Dimensions | 10.5 × 13.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Mixed Media on Paper |
Gateway of India - (Edition 1/2) - Agwma Basumatari
Additional information
| Dimensions | 3.5 × 2.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Dry point |
Additional information
| Dimensions | 3.5 × 2.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Dry point |
Friendless tree - Pankaj Chouhan
Additional information
| Dimensions | 10.5 × 7.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | watercolour on paper |
Additional information
| Dimensions | 10.5 × 7.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | watercolour on paper |
Fragments of the Space ll - Megha Singh
Additional information
| Dimensions | 78.0 × 55.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Acrylic on Canvas |
Additional information
| Dimensions | 78.0 × 55.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Acrylic on Canvas |
Fragments of Peregrination 9 - (edition 1/4) - Manish Kumar
Additional information
| ag_medium_text | Woodcut |
|---|
Additional information
| ag_medium_text | Woodcut |
|---|
Fragments of Peregrination 8 - (edition 1/4) - Manish Kumar
Additional information
| ag_medium_text | Woodcut |
|---|
Additional information
| ag_medium_text | Woodcut |
|---|
Fragments of Peregrination 7 - (edition 1/4) - Manish Kumar
Additional information
| ag_medium_text | Woodcut |
|---|
Additional information
| ag_medium_text | Woodcut |
|---|
Fragments of Peregrination 6 - (edition 2/4) - Manish Kumar
Additional information
| ag_medium_text | Woodcut |
|---|
Additional information
| ag_medium_text | Woodcut |
|---|
Fragments of Peregrination 5 - (edition 2/4) - Manish Kumar
Additional information
| ag_medium_text | Woodcut |
|---|
Additional information
| ag_medium_text | Woodcut |
|---|
Fragments of Peregrination 4 - (edition 1/4) - Manish Kumar
Additional information
| ag_medium_text | Woodcut |
|---|
Additional information
| ag_medium_text | Woodcut |
|---|
Fragments of Peregrination 3 - (edition 2/4) - Manish Kumar
Additional information
| ag_medium_text | Woodcut |
|---|
Additional information
| ag_medium_text | Woodcut |
|---|
Fragments of Peregrination 2 - (edition 1/4) - Manish Kumar
Additional information
| ag_medium_text | Woodcut |
|---|
Additional information
| ag_medium_text | Woodcut |
|---|
Fragments of Peregrination 11 - (edition 1/4) - Manish Kumar
Additional information
| ag_medium_text | Woodcut |
|---|
Additional information
| ag_medium_text | Woodcut |
|---|
Fragments of Peregrination 10 - (edition 1/4) - Manish Kumar
Additional information
| ag_medium_text | Woodcut |
|---|
Additional information
| ag_medium_text | Woodcut |
|---|
Fragments of Peregrination 1 - (edition 1/3) - Manish Kumar
Additional information
| ag_medium_text | Woodcut |
|---|
Additional information
| ag_medium_text | Woodcut |
|---|
Fragmented memory (set of 9) (Edition 1/3) - Dhaivat Shah
Additional information
| Dimensions | 9.0 × 9.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Digital Print on archival paper |
Additional information
| Dimensions | 9.0 × 9.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Digital Print on archival paper |
Finding the Way - KRISHNA DAYA
Additional information
| Dimensions | 12.25 × 13.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Gouache on hemp paper |
Additional information
| Dimensions | 12.25 × 13.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Gouache on hemp paper |
Finding form in the in-between - Savitha Ravi
Additional information
| Dimensions | 38.0 × 120.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Cyanotype on cotton mul |
Additional information
| Dimensions | 38.0 × 120.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Cyanotype on cotton mul |
Finding form in the in-between - Savitha Ravi
Additional information
| Dimensions | 38.0 × 120.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Cyanotype on cotton mul |
Additional information
| Dimensions | 38.0 × 120.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Cyanotype on cotton mul |
Finding form in the in-between - Savitha Ravi
Additional information
| Dimensions | 38.0 × 120.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Cyanotype on cotton mul |
Additional information
| Dimensions | 38.0 × 120.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Cyanotype on cotton mul |
Fabricated Landscape - Pankaj Chouhan
Additional information
| Dimensions | 50.0 × 26.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolor On Paper |
Additional information
| Dimensions | 50.0 × 26.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolor On Paper |
Expressions II - (Edition 2/5) - Aditi Singh Shekhawat
Additional information
| Dimensions | 16.5 × 11.7 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Multicoloured serigraphy print on Buff cartridge paper |
Additional information
| Dimensions | 16.5 × 11.7 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Multicoloured serigraphy print on Buff cartridge paper |
Exhibit - Rajat Kumar
Additional information
| Dimensions | 22.0 × 30.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Acrylic on Canvas |
Additional information
| Dimensions | 22.0 × 30.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Acrylic on Canvas |