Water Lining Study 4,17 (set of 2) - unframed - NEETA MADAHAR
| ag_medium_text | Gouache on wasli paper |
|---|
| ag_medium_text | Gouache on wasli paper |
|---|
Water Lining Study 10,2 (set of 2) - unframed - NEETA MADAHAR
| ag_medium_text | Gouache on wasli paper |
|---|
| ag_medium_text | Gouache on wasli paper |
|---|
Untitled - Rinku Choudhary
| Dimensions | 6.0 × 9.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Mixed Media on Paper |
| Dimensions | 6.0 × 9.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Mixed Media on Paper |
Untitled - Yash Pal
| Dimensions | 12.0 × 30.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Mixed media on paper board |
| Dimensions | 12.0 × 30.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Mixed media on paper board |
Untitled - Deepanjali Shekhar
| Dimensions | 15.0 × 14.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolour, Gouache, coffee, tea toning on paper |
| Dimensions | 15.0 × 14.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolour, Gouache, coffee, tea toning on paper |
Untitled - Sunil Yadav
| Dimensions | 11.0 × 14.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Pastels on paper |
| Dimensions | 11.0 × 14.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Pastels on paper |
Untitled - Deepanjali Shekhar
| Dimensions | 18.0 × 18.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Coffee, tea toning, water colour on paper |
| Dimensions | 18.0 × 18.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Coffee, tea toning, water colour on paper |
Trace of Silence - 5 - Shahanshah Mittal
| Dimensions | 11.0 × 8.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Digital print, hand paper cut, graphite on paper board |
| Dimensions | 11.0 × 8.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Digital print, hand paper cut, graphite on paper board |
Trace of Memory II - Shahanshah Mittal
| Dimensions | 16.5 × 22.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolour, graphite and graphic print on paperboard |
| Dimensions | 16.5 × 22.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolour, graphite and graphic print on paperboard |
Trace of Memory I - Shahanshah Mittal
| Dimensions | 22.5 × 16.25 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolour, graphite and graphic print on paperboard |
| Dimensions | 22.5 × 16.25 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolour, graphite and graphic print on paperboard |
Trace of Memory - Shahanshah Mittal
| Dimensions | 22.5 × 16.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolour, graphite and graphic print on paperboard |
| Dimensions | 22.5 × 16.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolour, graphite and graphic print on paperboard |
The Desire of Presence-II - Pankaj Chouhan
| Dimensions | 6.0 × 8.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolor On Paper |
| Dimensions | 6.0 × 8.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolor On Paper |
Silent Coordinates - Shahanshah Mittal
| Dimensions | 24.0 × 24.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolour, gaphic print and graphite on paperboard |
| Dimensions | 24.0 × 24.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolour, gaphic print and graphite on paperboard |
Ritual - VI - Viswanath Kuttum
| Dimensions | 17.0 × 20.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Paraffin and Bees wax, resin, Double Boiled Linseed Oil, Brown Powder on Paper Board |
| Dimensions | 17.0 × 20.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Paraffin and Bees wax, resin, Double Boiled Linseed Oil, Brown Powder on Paper Board |
Reshaping Boundaries - 3 - Krupali Maraviya
| Dimensions | 16.0 × 12.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Plant based colours and embossed on paper |
| Dimensions | 16.0 × 12.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Plant based colours and embossed on paper |
Reminiscence - Pankaj Chouhan
| Dimensions | 6.0 × 5.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolor On Paper |
| Dimensions | 6.0 × 5.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolor On Paper |
Reflection - 2 - Deepanjali Shekhar
| Dimensions | 20.0 × 26.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | watercolor coffee tea toning rice paper on paper |
| Dimensions | 20.0 × 26.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | watercolor coffee tea toning rice paper on paper |
Notes from the quiet zone - Shahanshah Mittal
| Dimensions | 19.0 × 20.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolour and graphite on paperboard |
| Dimensions | 19.0 × 20.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolour and graphite on paperboard |
Art Incept, 227 South Point Mall, Golf Course Rd, DLF Phase 5, Gurugram, Haryana 122002
S-137 Panchsheel Park, New Delhi 110017
Copyright © 2025 Art Incept