Untitled (set of 4) - Jaimini Jariwala
Additional information
| Dimensions | 12.75 × 14.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Monoprint on cloth |
Additional information
| Dimensions | 12.75 × 14.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Monoprint on cloth |
जाग - A/P - Km. Khushboo
Additional information
| ag_medium_text | Dry point |
|---|
Additional information
| ag_medium_text | Dry point |
|---|
Paper boats - NANDINI BAGLA CHIRIMAR
Additional information
| Dimensions | 14.0 × 11.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Etching, pencil, pen and sari fabric on Yuku shi paper, mounted on Tiepolo |
Additional information
| Dimensions | 14.0 × 11.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Etching, pencil, pen and sari fabric on Yuku shi paper, mounted on Tiepolo |
Blue print of my mind - NANDINI BAGLA CHIRIMAR
Additional information
| Dimensions | 15.0 × 11.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Etching, pencil, pen and sari fabric on Yuku shi paper, mounted on Tiepolo |
Additional information
| Dimensions | 15.0 × 11.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Etching, pencil, pen and sari fabric on Yuku shi paper, mounted on Tiepolo |
Unwritten Wills - NANDINI BAGLA CHIRIMAR
Additional information
| Dimensions | 15.0 × 11.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Etching, pencil, pen, chine colle and watercolor on somerset paper |
Additional information
| Dimensions | 15.0 × 11.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Etching, pencil, pen, chine colle and watercolor on somerset paper |
Her Saree (edition 19/30) - NANDINI BAGLA CHIRIMAR
Additional information
| ag_medium_text | Etching on Kitikata paper, mounted on Tiepolo |
|---|
Additional information
| ag_medium_text | Etching on Kitikata paper, mounted on Tiepolo |
|---|
Within four walls - Viewpoints (edition 1/8) - NANDINI BAGLA CHIRIMAR
Additional information
| ag_medium_text | Pencil drawing, Japanese woodblock and collage on kozo paper, mounted on Lanaqurelle paper |
|---|
Additional information
| ag_medium_text | Pencil drawing, Japanese woodblock and collage on kozo paper, mounted on Lanaqurelle paper |
|---|
Within four walls, Perseverance 2 (unique edition) - NANDINI BAGLA CHIRIMAR
Additional information
| ag_medium_text | Japanese woodblock & collage on kozo paper, mounted on lanaqurelle paper |
|---|
Additional information
| ag_medium_text | Japanese woodblock & collage on kozo paper, mounted on lanaqurelle paper |
|---|
Within four walls (edition 4/21) - NANDINI BAGLA CHIRIMAR
Additional information
| ag_medium_text | Japanese woodblock & collage on kozo paper, mounted on lanaqurelle paper |
|---|
Additional information
| ag_medium_text | Japanese woodblock & collage on kozo paper, mounted on lanaqurelle paper |
|---|
Within four walls (edition 2/21) - NANDINI BAGLA CHIRIMAR
Additional information
| ag_medium_text | Japanese woodblock & collage on kozo paper, mounted on lanaqurelle paper |
|---|
Additional information
| ag_medium_text | Japanese woodblock & collage on kozo paper, mounted on lanaqurelle paper |
|---|
Within four walls (edition 3/21) - NANDINI BAGLA CHIRIMAR
Additional information
| ag_medium_text | Japanese woodblock & collage on kozo paper, mounted on lanaqurelle paper |
|---|
Additional information
| ag_medium_text | Japanese woodblock & collage on kozo paper, mounted on lanaqurelle paper |
|---|
Within four walls (edition 3/21) - NANDINI BAGLA CHIRIMAR
Additional information
| ag_medium_text | Japanese woodblock & collage on kozo paper, mounted on lanaqurelle paper |
|---|
Additional information
| ag_medium_text | Japanese woodblock & collage on kozo paper, mounted on lanaqurelle paper |
|---|