Crisis of War - Soura Chatterjee
Additional information
| Dimensions | 71.0 × 35.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Acrylic on Canvas |
Additional information
| Dimensions | 71.0 × 35.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Acrylic on Canvas |
Crisis of Thirst - Soura Chatterjee
Additional information
| Dimensions | 71.0 × 35.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Oil and pastel on canvas |
Additional information
| Dimensions | 71.0 × 35.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Oil and pastel on canvas |
Creation and Destruction - Tanya Mehta
Additional information
| Dimensions | 36.0 × 36.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Digital Print on Canvas |
Additional information
| Dimensions | 36.0 × 36.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Digital Print on Canvas |
Cotton garden, corporate form - Hardev Chauhan
Additional information
| Dimensions | 21.75 × 16.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolour, powder ink and gouache on wasli paper |
Additional information
| Dimensions | 21.75 × 16.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolour, powder ink and gouache on wasli paper |
Cotton and cut out - Hardev Chauhan
Additional information
| Dimensions | 13.0 × 18.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolour on wasli paper |
Additional information
| Dimensions | 13.0 × 18.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolour on wasli paper |
Corner 17 - Rajat Kumar
Additional information
| Dimensions | 12.0 × 16.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Acrylic on Canvas |
Additional information
| Dimensions | 12.0 × 16.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Acrylic on Canvas |
Corner 13 - Rajat Kumar
Additional information
| Dimensions | 8.0 × 12.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Acrylic on Wooden panel |
Additional information
| Dimensions | 8.0 × 12.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Acrylic on Wooden panel |
Convo II - Rajat Kumar
Additional information
| Dimensions | 8.0 × 12.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Acrylic on Wooden panel |
Additional information
| Dimensions | 8.0 × 12.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Acrylic on Wooden panel |
Convo - Rajat Kumar
Additional information
| Dimensions | 7.0 × 5.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Acrylic on watercolour paper |
Additional information
| Dimensions | 7.0 × 5.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Acrylic on watercolour paper |
Construction Workers - (Edition 2/2) - Agwma Basumatari
Additional information
| Dimensions | 3.5 × 2.1 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Dry point |
Additional information
| Dimensions | 3.5 × 2.1 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Dry point |
Construct-Deconstruct - Debajit R Paul
Additional information
| Dimensions | 30.0 × 18.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Acrylic and Matte Varnish on Canvas |
Additional information
| Dimensions | 30.0 × 18.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Acrylic and Matte Varnish on Canvas |
Connect (Edition 2/7) - Maitreyi More
Additional information
| Dimensions | 24.0 × 30.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Digital Print on Canvas |
Additional information
| Dimensions | 24.0 × 30.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Digital Print on Canvas |
Confused Reality - Rinku Choudhary
Additional information
| Dimensions | 9.0 × 12.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Mixed Media on Paper |
Additional information
| Dimensions | 9.0 × 12.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Mixed Media on Paper |
Colors of Life II - VINITA SHARMA
Additional information
| Dimensions | 12.0 × 10.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Hariya colour, liquid gold (Hilkari) on wasli |
Additional information
| Dimensions | 12.0 × 10.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Hariya colour, liquid gold (Hilkari) on wasli |
Colors of Life II - VINITA SHARMA
Additional information
| Dimensions | 12.0 × 10.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Hariya colour, liquid gold (Hilkari) on wasli |
Additional information
| Dimensions | 12.0 × 10.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Hariya colour, liquid gold (Hilkari) on wasli |
Cityscape II - (Edition 1/2) - Agwma Basumatari
Additional information
| Dimensions | 2.1 × 4.3 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Dry point |
Additional information
| Dimensions | 2.1 × 4.3 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Dry point |
City Street - (Edition 1/2) - Agwma Basumatari
Additional information
| Dimensions | 2.1 × 3.6 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Dry point |
Additional information
| Dimensions | 2.1 × 3.6 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Dry point |
City Scape (set of 8 images) - Praveen Kumar
Additional information
| ag_medium_text | Pen, ink and brass wire on archival paper |
|---|
Additional information
| ag_medium_text | Pen, ink and brass wire on archival paper |
|---|
City In Silence-I - Pankaj Chouhan
Additional information
| Dimensions | 9.5 × 6.25 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolor On Paper |
Additional information
| Dimensions | 9.5 × 6.25 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolor On Paper |
Circus Open - Debajit R Paul
Additional information
| Dimensions | 30.0 × 18.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Acrylic and Matte Varnish on Canvas |
Additional information
| Dimensions | 30.0 × 18.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Acrylic and Matte Varnish on Canvas |
Celebration (edition 3/3) - Km. Khushboo
Additional information
| Dimensions | 11.0 × 8.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Dry point |
Additional information
| Dimensions | 11.0 × 8.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Dry point |
Celebration (edition 2/3) - Km. Khushboo
Additional information
| Dimensions | 11.0 × 8.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Dry point |
Additional information
| Dimensions | 11.0 × 8.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Dry point |
Celebration - Neeraj Yadava
Additional information
| Dimensions | 30.0 × 30.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Mix media on canvas |
Additional information
| Dimensions | 30.0 × 30.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Mix media on canvas |
Cartographies of Becoming - DATTI KAUR
Additional information
| Dimensions | 9.25 × 11.75 in |
|---|---|
| ag_medium_text | High quality gouache pigments on handmade wasli paper and gold |
Additional information
| Dimensions | 9.25 × 11.75 in |
|---|---|
| ag_medium_text | High quality gouache pigments on handmade wasli paper and gold |