Wing its way - unique edition - Jaimini Jariwala
Additional information
| Dimensions | 22.0 × 30.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Cyanotype |
Additional information
| Dimensions | 22.0 × 30.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Cyanotype |
Window - Rajat Kumar
Additional information
| Dimensions | 12.0 × 16.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Acrylic on Wooden panel |
Additional information
| Dimensions | 12.0 × 16.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Acrylic on Wooden panel |
Wi din (edition 2/4) - Km. Khushboo
Additional information
| Dimensions | 10.0 × 15.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Etching |
Additional information
| Dimensions | 10.0 × 15.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Etching |
Why the wall must be clean I (Edition 1/2) - Km. Khushboo
Additional information
| Dimensions | 20.0 × 14.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Etching |
Additional information
| Dimensions | 20.0 × 14.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Etching |
White Wings - (Edition 1/7) - Moona Fazal
Additional information
| Dimensions | 16.0 × 10.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Print on Photo Paper |
Additional information
| Dimensions | 16.0 × 10.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Print on Photo Paper |
Whisper beneath the tree - Deepanjali Shekhar
Additional information
| Dimensions | 20.0 × 26.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | watercolor Gouache tea toning coffee pen on paper |
Additional information
| Dimensions | 20.0 × 26.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | watercolor Gouache tea toning coffee pen on paper |
Where it Buckled - Kishwar Kiani
Additional information
| ag_medium_text | Sculpture: Stainless Steel Drawing: Charcoal on paper |
|---|
Additional information
| ag_medium_text | Sculpture: Stainless Steel Drawing: Charcoal on paper |
|---|
When the world is my home - Debajit R Paul
Additional information
| Dimensions | 55.0 × 33.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Acrylic and Matte Varnish on Canvas |
Additional information
| Dimensions | 55.0 × 33.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Acrylic and Matte Varnish on Canvas |
What we wait for (Edition 2/4) - Km. Khushboo
Additional information
| Dimensions | 25.0 × 20.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Etching |
Additional information
| Dimensions | 25.0 × 20.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Etching |
What the plant becomes - Hardev Chauhan
Additional information
| Dimensions | 15.75 × 21.25 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolour, powder ink and gouache on wasli paper |
Additional information
| Dimensions | 15.75 × 21.25 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolour, powder ink and gouache on wasli paper |
What remains - Kishwar Kiani
Additional information
| ag_medium_text | Sculpture: Stainless Steel Drawing: Charcoal on paper |
|---|
Additional information
| ag_medium_text | Sculpture: Stainless Steel Drawing: Charcoal on paper |
|---|
What are you looking for - (edition 2/2) - Km. Khushboo
Additional information
| ag_medium_text | Dry point |
|---|
Additional information
| ag_medium_text | Dry point |
|---|
Weaving, Single edition - Agwma Basumatari
Additional information
| Dimensions | 42.0 × 24.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Woodcut Print |
Additional information
| Dimensions | 42.0 × 24.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Woodcut Print |
We Carry Our First Home Inside Us - DIVYA PAMNANI
Additional information
| Dimensions | 29.5 × 21.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Stone pigments, gouache and inks on 300 gsm paper |
Additional information
| Dimensions | 29.5 × 21.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Stone pigments, gouache and inks on 300 gsm paper |
We are under the same sun (set of 2) - Sanal Pt
Additional information
| ag_medium_text | Acrylic and Graphite pencil on paper |
|---|
Additional information
| ag_medium_text | Acrylic and Graphite pencil on paper |
|---|
We are under the same sun (2) - Sanal Pt
Additional information
| Dimensions | 16.5 × 11.7 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Acrylic and Graphite pencil on paper |
Additional information
| Dimensions | 16.5 × 11.7 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Acrylic and Graphite pencil on paper |
We are under the same sun (1) - Sanal Pt
Additional information
| Dimensions | 16.5 × 16.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Acrylic and Graphite pencil on paper |
Additional information
| Dimensions | 16.5 × 16.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Acrylic and Graphite pencil on paper |
Waves of Spring - (edition 1/2) - Agwma Basumatari
Additional information
| Dimensions | 17.0 × 12.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | woodcut on cloth |
Additional information
| Dimensions | 17.0 × 12.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | woodcut on cloth |
Watching V - Rajat Kumar
Additional information
| Dimensions | 12.0 × 16.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Acrylic on Wooden panel |
Additional information
| Dimensions | 12.0 × 16.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Acrylic on Wooden panel |
Watching IV - Rajat Kumar
Additional information
| Dimensions | 8.0 × 12.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Acrylic on Wooden panel |
Additional information
| Dimensions | 8.0 × 12.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Acrylic on Wooden panel |
Watan - (Edition 1/4) - Ahamed Abdullah Firdousi
Additional information
| Dimensions | 16.0 × 10.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Digital Collage on Archival Paper |
Additional information
| Dimensions | 16.0 × 10.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Digital Collage on Archival Paper |
Was Left Floating Here - Pankaj Chouhan
Additional information
| Dimensions | 43.7 × 14.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolor On Paper |
Additional information
| Dimensions | 43.7 × 14.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolor On Paper |
Wallpaper- GHNP- Edition 1 of 3 - Dhaivat Shah
Additional information
| Dimensions | 50.0 × 150.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Digital print on fabric |
Additional information
| Dimensions | 50.0 × 150.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Digital print on fabric |
Wallpaper Dudhwa- Edition 2 of 3 - Dhaivat Shah
Additional information
| Dimensions | 60.0 × 156.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Digital print on fabric |
Additional information
| Dimensions | 60.0 × 156.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Digital print on fabric |