Motia II (edition 1 of 7) - Ariba Akhlaque
Additional information
| Dimensions | 11.7 × 16.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Archival Print on Paper – edition of 7 |
Additional information
| Dimensions | 11.7 × 16.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Archival Print on Paper – edition of 7 |
Motia (edition 3 of 7) - Ariba Akhlaque
Additional information
| Dimensions | 11.7 × 16.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Archival Print on Paper – edition of 7 |
Additional information
| Dimensions | 11.7 × 16.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Archival Print on Paper – edition of 7 |
Morphing Realities-IV, Edition of 3 - Savitha Ravi
Additional information
| Dimensions | 27.0 × 39.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Cyanotype |
Additional information
| Dimensions | 27.0 × 39.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Cyanotype |
Morphing Realities-III - Savitha Ravi
Additional information
| Dimensions | 27.0 × 39.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Artist editioned prints |
Additional information
| Dimensions | 27.0 × 39.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Artist editioned prints |
Morphing Realities-III - Savitha Ravi
Additional information
| Dimensions | 27.0 × 39.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Artist editioned prints |
Additional information
| Dimensions | 27.0 × 39.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Artist editioned prints |
Morphing Realities-I, Edition of 3 - Savitha Ravi
Additional information
| Dimensions | 27.5 × 39.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Cyanotype |
Additional information
| Dimensions | 27.5 × 39.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Cyanotype |
Morphing Realities II - Savitha Ravi
Additional information
| Dimensions | 27.5 × 39.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Artist editioned prints |
Additional information
| Dimensions | 27.5 × 39.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Artist editioned prints |
Morphing Realities II - Savitha Ravi
Additional information
| Dimensions | 27.5 × 39.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Artist editioned prints |
Additional information
| Dimensions | 27.5 × 39.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Artist editioned prints |
Morning - Rinku Choudhary
Additional information
| Dimensions | 6.5 × 9.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Mixed Media on Paper |
Additional information
| Dimensions | 6.5 × 9.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Mixed Media on Paper |
Mirror - Rinku Choudhary
Additional information
| Dimensions | 7.0 × 10.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Mixed Media on Paper |
Additional information
| Dimensions | 7.0 × 10.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Mixed Media on Paper |
Metros in Focus - (unframed) - Megha Singh
Additional information
| Dimensions | 39.0 × 27.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Gouache & Ink on Paper |
Additional information
| Dimensions | 39.0 × 27.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Gouache & Ink on Paper |
Metamorphosis - Hardev Chauhan
Additional information
| Dimensions | 20.5 × 15.75 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolour on wasli paper |
Additional information
| Dimensions | 20.5 × 15.75 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolour on wasli paper |
Memory of my Kolkata 4 - Shahanshah Mittal
Additional information
| Dimensions | 56.0 × 36.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Dry Pigment and Pencil on Mount |
Additional information
| Dimensions | 56.0 × 36.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Dry Pigment and Pencil on Mount |
Memory Circles (set of 3) - (Edition 1/5 ) - Ashima Raizada
Additional information
| ag_medium_text | Archival Print |
|---|
Additional information
| ag_medium_text | Archival Print |
|---|
Memory Circles (set of 3) - (Edition 1/5 ) - Ashima Raizada
Additional information
| ag_medium_text | Archival Print |
|---|
Additional information
| ag_medium_text | Archival Print |
|---|
Memorial Split (set of 3) - Sanal Pt
Additional information
| ag_medium_text | Acrylic and Graphite pencil on paper |
|---|
Additional information
| ag_medium_text | Acrylic and Graphite pencil on paper |
|---|
Megalith - Cyrus .
Additional information
| Dimensions | 6.0 × 17.0 × 11.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Black Marble |
Additional information
| Dimensions | 6.0 × 17.0 × 11.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Black Marble |
Medusa - (Edition 2/7) - Maitreyi More
Additional information
| Dimensions | 24.0 × 30.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Digital Print on Canvas |
Additional information
| Dimensions | 24.0 × 30.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Digital Print on Canvas |
Meditative Eye VII - Viswanath Kuttum
Additional information
| Dimensions | 36.0 × 60.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Paraffin and Bees wax, resin, Double Boiled Linseed Oil, Brown Powder on Paper Board |
Additional information
| Dimensions | 36.0 × 60.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Paraffin and Bees wax, resin, Double Boiled Linseed Oil, Brown Powder on Paper Board |
Meditative Eye VII - Viswanath Kuttum
Additional information
| Dimensions | 90.0 × 42.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Paraffin and Bees wax, resin, Double Boiled Linseed Oil, Brown Powder on Paper Board |
Additional information
| Dimensions | 90.0 × 42.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Paraffin and Bees wax, resin, Double Boiled Linseed Oil, Brown Powder on Paper Board |
Marks In The Landscape - (edition 1/2) - Agwma Basumatari
Additional information
| Dimensions | 3.37 × 2.12 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Dry point |
Additional information
| Dimensions | 3.37 × 2.12 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Dry point |
Mannequin Head - Hardev Chauhan
Additional information
| Dimensions | 15.75 × 22.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolour, powder ink, gouche, acrylic on wasli paper |
Additional information
| Dimensions | 15.75 × 22.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolour, powder ink, gouche, acrylic on wasli paper |
Love + war 3 - Prabhujot Kumar
Additional information
| Dimensions | 20.0 × 54.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Ink on Paper |
Additional information
| Dimensions | 20.0 × 54.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Ink on Paper |
Loosing 5 - Rajat Kumar
Additional information
| Dimensions | 48.0 × 48.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Acrylic on Canvas |
Additional information
| Dimensions | 48.0 × 48.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Acrylic on Canvas |