Resurrection of Hunger - 03 - Satyanarayana Gavara
Additional information
| Dimensions | 15.0 × 11.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolour and pen on paper |
Additional information
| Dimensions | 15.0 × 11.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolour and pen on paper |
Fragments of Peregrination 11 - (edition 1/4) - Manish Kumar
Additional information
| ag_medium_text | Woodcut |
|---|
Additional information
| ag_medium_text | Woodcut |
|---|
Fragments of Peregrination 10 - (edition 1/4) - Manish Kumar
Additional information
| ag_medium_text | Woodcut |
|---|
Additional information
| ag_medium_text | Woodcut |
|---|
Fragments of Peregrination 9 - (edition 1/4) - Manish Kumar
Additional information
| ag_medium_text | Woodcut |
|---|
Additional information
| ag_medium_text | Woodcut |
|---|
Fragments of Peregrination 8 - (edition 1/4) - Manish Kumar
Additional information
| ag_medium_text | Woodcut |
|---|
Additional information
| ag_medium_text | Woodcut |
|---|
Fragments of Peregrination 7 - (edition 1/4) - Manish Kumar
Additional information
| ag_medium_text | Woodcut |
|---|
Additional information
| ag_medium_text | Woodcut |
|---|
Fragments of Peregrination 4 - (edition 1/4) - Manish Kumar
Additional information
| ag_medium_text | Woodcut |
|---|
Additional information
| ag_medium_text | Woodcut |
|---|
Fragments of Peregrination 1 - (edition 1/3) - Manish Kumar
Additional information
| ag_medium_text | Woodcut |
|---|
Additional information
| ag_medium_text | Woodcut |
|---|
UNTITLED - (edition 1/1) - Prashant Phirangi
Additional information
| Dimensions | 19.25 × 13.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Etching Aquatint (Electrolysis) |
Additional information
| Dimensions | 19.25 × 13.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Etching Aquatint (Electrolysis) |
SERIES-‘BREATHING BLUE - (edition 1/1) - Prashant Phirangi
Additional information
| Dimensions | 22.0 × 16.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Lithography and Cyanotype |
Additional information
| Dimensions | 22.0 × 16.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Lithography and Cyanotype |
Studio Visit - (Unique edition) - Isha Sharma
Additional information
| Dimensions | 8.3 × 11.7 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Gum print |
Additional information
| Dimensions | 8.3 × 11.7 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Gum print |
18th century Bodo women (Gongwa Damnai), edition 1 of 2 - Agwma Basumatari
Additional information
| Dimensions | 48.0 × 72.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Woodcut (UNFRAMED) |
Additional information
| Dimensions | 48.0 × 72.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Woodcut (UNFRAMED) |