Hatash-1. Edition 1 of 5 - Kumar Misal
Additional information
| Dimensions | 16.0 × 10.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Etching on Handmade Paper |
Additional information
| Dimensions | 16.0 × 10.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Etching on Handmade Paper |
Remembrance- Places, Objects and Feelings set of 2 - Savitha Ravi
Additional information
| Dimensions | 19.5 × 13.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Cyanotype on Intaglio Print � |
Additional information
| Dimensions | 19.5 × 13.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Cyanotype on Intaglio Print � |
Korvayacha Mal(farming) - Kumar Misal
Additional information
| Dimensions | 14.0 × 12.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | woodcut on grass paper (Edition 3/5) |
Additional information
| Dimensions | 14.0 × 12.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | woodcut on grass paper (Edition 3/5) |
Reminiscences Series 2/2 - Savitha Ravi
Additional information
| Dimensions | 13.5 × 19.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Intaglio on Cyanotype Print |
Additional information
| Dimensions | 13.5 × 19.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Intaglio on Cyanotype Print |
Untitled (2/2 edition) - Savitha Ravi
Additional information
| Dimensions | 27.5 × 19.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Gold Foil on Cyanotype Print |
Additional information
| Dimensions | 27.5 × 19.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Gold Foil on Cyanotype Print |
Untitled (Edition 2 of 2) - Savitha Ravi
Additional information
| Dimensions | 27.5 × 19.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Gold Foil on Cyanotype Print |
Additional information
| Dimensions | 27.5 × 19.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Gold Foil on Cyanotype Print |
Untitled (Edition 2 of 2) - Savitha Ravi
Additional information
| Dimensions | 18.5 × 27.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Gold Foil on Cyanotype Print |
Additional information
| Dimensions | 18.5 × 27.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Gold Foil on Cyanotype Print |
The Bitter Tale of Sweet Sugar 2 - Kumar Misal
Additional information
| Dimensions | 48.0 × 17.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Woodcut on handmade paper � |
Additional information
| Dimensions | 48.0 × 17.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Woodcut on handmade paper � |
The Bitter Tale of Sweet Sugar 1 - Kumar Misal
Additional information
| Dimensions | 48.0 × 17.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Woodcut on handmade paper � |
Additional information
| Dimensions | 48.0 × 17.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Woodcut on handmade paper � |
Untitled (1/2 edition) - Savitha Ravi
Additional information
| Dimensions | 27.5 × 19.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Gold Foil on Cyanotype Print |
Additional information
| Dimensions | 27.5 × 19.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Gold Foil on Cyanotype Print |
Cyanotype on Etching Intaglio Print (Edition 1/1) - Savitha Ravi
Additional information
| Dimensions | 14.0 × 14.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Cyanotype on Etching Intaglio Print (set of 4) |
Additional information
| Dimensions | 14.0 × 14.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Cyanotype on Etching Intaglio Print (set of 4) |
Untitled - edition 2/3 - Savitha Ravi
Additional information
| Dimensions | 12.0 × 36.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Intaglio Print |
Additional information
| Dimensions | 12.0 × 36.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Intaglio Print |