In Search of Comfort Zone - Nilanjan Das
Additional information
| Dimensions | 2.0 × 13.0 × 19.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Archival print, serigraphy on glass and wooden frame |
Additional information
| Dimensions | 2.0 × 13.0 × 19.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Archival print, serigraphy on glass and wooden frame |
In Search of Comfort Zone - Nilanjan Das
Additional information
| Dimensions | 2.0 × 13.0 × 19.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Archival print, serigraphy on glass and wooden frame |
Additional information
| Dimensions | 2.0 × 13.0 × 19.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Archival print, serigraphy on glass and wooden frame |
Too Far From Center - Satyanarayana Gavara
Additional information
| Dimensions | 48.0 × 36.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Engraved woodblock |
Additional information
| Dimensions | 48.0 × 36.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Engraved woodblock |
Tenant Farmer - 2 (edition 3/3) - Satyanarayana Gavara
Additional information
| Dimensions | 18.0 × 24.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | watercolour and woodcut on paper |
Additional information
| Dimensions | 18.0 × 24.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | watercolour and woodcut on paper |
My Dream When I Was Kid - (edition 2/4) - Agwma Basumatari
Additional information
| Dimensions | 3.37 × 2.12 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Dry point |
Additional information
| Dimensions | 3.37 × 2.12 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Dry point |
Bardwi Sikhla - Unique - Agwma Basumatari
Additional information
| Dimensions | 3.37 × 2.12 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Dry point |
Additional information
| Dimensions | 3.37 × 2.12 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Dry point |
Marks In The Landscape - (edition 1/2) - Agwma Basumatari
Additional information
| Dimensions | 3.37 × 2.12 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Dry point |
Additional information
| Dimensions | 3.37 × 2.12 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Dry point |
In Every Leaf There is Some Pain (set of 4) - (edition 1/3) - Agwma Basumatari
Additional information
| ag_medium_text | woodcut on cloth |
|---|
Additional information
| ag_medium_text | woodcut on cloth |
|---|
In Every Leaf There is Some Pain - (edition 1/3) - Agwma Basumatari
Additional information
| Dimensions | 11.7 × 8.3 in |
|---|---|
| ag_medium_text | woodcut on cloth |
Additional information
| Dimensions | 11.7 × 8.3 in |
|---|---|
| ag_medium_text | woodcut on cloth |
Waves of Spring - (edition 1/2) - Agwma Basumatari
Additional information
| Dimensions | 17.0 × 12.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | woodcut on cloth |
Additional information
| Dimensions | 17.0 × 12.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | woodcut on cloth |
Gorka Damnai - (edition 1/2) - Agwma Basumatari
Additional information
| Dimensions | 17.0 × 12.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | woodcut on cloth |
Additional information
| Dimensions | 17.0 × 12.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | woodcut on cloth |
Distillation Of Rice Beer (Jou Maonai) - (edition 1/2) - Agwma Basumatari
Additional information
| Dimensions | 8.4 × 9.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | woodcut on cloth |
Additional information
| Dimensions | 8.4 × 9.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | woodcut on cloth |