Bodo Shaman Dancing On Sword - (edition 1/2) - Agwma Basumatari
Additional information
| Dimensions | 13.0 × 7.9 in |
|---|---|
| ag_medium_text | woodcut on cloth |
Additional information
| Dimensions | 13.0 × 7.9 in |
|---|---|
| ag_medium_text | woodcut on cloth |
Bodo Weave - ( edition 1/2) - Agwma Basumatari
Additional information
| Dimensions | 12.0 × 8.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | woodcut on cloth |
Additional information
| Dimensions | 12.0 × 8.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | woodcut on cloth |
Bodo (Meche) During The Colonial Period Goalpara Late 1920s - (Unique edition) - Agwma Basumatari
Additional information
| Dimensions | 48.0 × 30.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | woodcut on cloth |
Additional information
| Dimensions | 48.0 × 30.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | woodcut on cloth |
Anew (Edition 3/3) - Km. Khushboo
Additional information
| Dimensions | 20.0 × 14.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Etching |
Additional information
| Dimensions | 20.0 × 14.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Etching |
What we wait for (Edition 2/4) - Km. Khushboo
Additional information
| Dimensions | 25.0 × 20.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Etching |
Additional information
| Dimensions | 25.0 × 20.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Etching |
Wi din (edition 2/4) - Km. Khushboo
Additional information
| Dimensions | 10.0 × 15.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Etching |
Additional information
| Dimensions | 10.0 × 15.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Etching |
Temporary Installation II (edition 2/4) - Km. Khushboo
Additional information
| Dimensions | 24.0 × 15.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Dry point |
Additional information
| Dimensions | 24.0 × 15.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Dry point |
Spoiled (Edition 2/3) - Km. Khushboo
Additional information
| Dimensions | 20.0 × 14.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Etching |
Additional information
| Dimensions | 20.0 × 14.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Etching |
Celebration (edition 3/3) - Km. Khushboo
Additional information
| Dimensions | 11.0 × 8.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Dry point |
Additional information
| Dimensions | 11.0 × 8.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Dry point |
Celebration (edition 2/3) - Km. Khushboo
Additional information
| Dimensions | 11.0 × 8.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Dry point |
Additional information
| Dimensions | 11.0 × 8.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Dry point |
A look VI (edition 2/2) - Km. Khushboo
Additional information
| Dimensions | 11.0 × 12.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Dry point |
Additional information
| Dimensions | 11.0 × 12.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Dry point |
Then in the next (Edition 3/3) - Km. Khushboo
Additional information
| Dimensions | 25.0 × 20.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Etching |
Additional information
| Dimensions | 25.0 × 20.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Etching |