Too Far From Home - 3 - Satyanarayana Gavara
Additional information
| Dimensions | 24.0 × 24.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Engraved woodblock |
Additional information
| Dimensions | 24.0 × 24.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Engraved woodblock |
Down from here (edition 1/4) - Km. Khushboo
Additional information
| Dimensions | 20.0 × 14.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Etching |
Additional information
| Dimensions | 20.0 × 14.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Etching |
One last shot II (edition 1/2) - Km. Khushboo
Additional information
| Dimensions | 20.0 × 14.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Etching |
Additional information
| Dimensions | 20.0 × 14.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Etching |
Morphing Realities II - Savitha Ravi
Additional information
| Dimensions | 27.5 × 39.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Artist editioned prints |
Additional information
| Dimensions | 27.5 × 39.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Artist editioned prints |
Morphing Realities-III - Savitha Ravi
Additional information
| Dimensions | 27.0 × 39.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Artist editioned prints |
Additional information
| Dimensions | 27.0 × 39.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Artist editioned prints |
Morphing Realities II - Savitha Ravi
Additional information
| Dimensions | 27.5 × 39.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Artist editioned prints |
Additional information
| Dimensions | 27.5 × 39.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Artist editioned prints |
Morphing Realities-III - Savitha Ravi
Additional information
| Dimensions | 27.0 × 39.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Artist editioned prints |
Additional information
| Dimensions | 27.0 × 39.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Artist editioned prints |
"How you Pucker your face (Bodo women S-III)" Print with Bodo women traditional attire-Dokhona (clothes) - Agwma Basumatari
Additional information
| Dimensions | 36.0 × 96.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | woodcut on traditional cloth |
Additional information
| Dimensions | 36.0 × 96.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | woodcut on traditional cloth |
Untitled - Jaimini Jariwala
Additional information
| Dimensions | 29.0 × 19.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Cyanotype and silver |
Additional information
| Dimensions | 29.0 × 19.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Cyanotype and silver |
Weaving, Single edition - Agwma Basumatari
Additional information
| Dimensions | 42.0 × 24.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Woodcut Print |
Additional information
| Dimensions | 42.0 × 24.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Woodcut Print |
A fact dream, Edition 1 of 3 - Agwma Basumatari
Additional information
| Dimensions | 24.0 × 36.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Woodcut Print |
Additional information
| Dimensions | 24.0 × 36.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Woodcut Print |
Dream for Udayachal, Edition 2 of 2 - Agwma Basumatari
Additional information
| Dimensions | 36.0 × 60.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Woodcut Print |
Additional information
| Dimensions | 36.0 × 60.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Woodcut Print |