Bodo Women III, Edition 1 of 2 - Agwma Basumatari
Additional information
| Dimensions | 11.0 × 8.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Woodcut Print |
Additional information
| Dimensions | 11.0 × 8.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Woodcut Print |
Swrkhi (Swift), Edition 1 of 2 - Agwma Basumatari
Additional information
| Dimensions | 8.0 × 11.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Woodcut Print |
Additional information
| Dimensions | 8.0 × 11.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Woodcut Print |
Remain - 7 - Jaimini Jariwala
Additional information
| Dimensions | 5.0 × 8.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Cyanotype with rust paint and silver thread |
Additional information
| Dimensions | 5.0 × 8.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Cyanotype with rust paint and silver thread |
Remain - 4 - Jaimini Jariwala
Additional information
| Dimensions | 5.0 × 8.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Cyanotype with rust paint and silver thread |
Additional information
| Dimensions | 5.0 × 8.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Cyanotype with rust paint and silver thread |
Remain - 3 - Jaimini Jariwala
Additional information
| Dimensions | 5.0 × 8.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Cyanotype with rust paint and silver thread |
Additional information
| Dimensions | 5.0 × 8.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Cyanotype with rust paint and silver thread |
Remain - 1 - Jaimini Jariwala
Additional information
| Dimensions | 5.0 × 8.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Cyanotype with rust paint and silver thread |
Additional information
| Dimensions | 5.0 × 8.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Cyanotype with rust paint and silver thread |
Hiraeth by the Canal-VI, Edition of 2/3 - Savitha Ravi
Additional information
| Dimensions | 22.8 × 36.2 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Intaglio and Gum-bichromate and Cyanotype |
Additional information
| Dimensions | 22.8 × 36.2 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Intaglio and Gum-bichromate and Cyanotype |
Hiraeth by the Canal-VII, Edition 2/3 - Savitha Ravi
Additional information
| Dimensions | 22.8 × 36.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Intaglio and Gum-bichromate and Cyanotype |
Additional information
| Dimensions | 22.8 × 36.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Intaglio and Gum-bichromate and Cyanotype |
ILLUSIONARY ABODE - II, Unique edition 3 - Savitha Ravi
Additional information
| Dimensions | 10.5 × 10.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Gold foil, silver foil on gum bichromate & cyanotype |
Additional information
| Dimensions | 10.5 × 10.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Gold foil, silver foil on gum bichromate & cyanotype |
Trees To Tower-1, Edition of 3 - Savitha Ravi
Additional information
| Dimensions | 22.8 × 16.2 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Cyanotype |
Additional information
| Dimensions | 22.8 × 16.2 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Cyanotype |
Shifting Vistas-3, Edition of 3 - Savitha Ravi
Additional information
| Dimensions | 11.2 × 12.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Cyanotype |
Additional information
| Dimensions | 11.2 × 12.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Cyanotype |
Shifting Vistas-2, Edition of 3 - Savitha Ravi
Additional information
| Dimensions | 11.2 × 12.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Cyanotype |
Additional information
| Dimensions | 11.2 × 12.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Cyanotype |