Finding form in the in-between - Savitha Ravi
Additional information
| Dimensions | 38.0 × 120.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Cyanotype on cotton mul |
Additional information
| Dimensions | 38.0 × 120.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Cyanotype on cotton mul |
Finding form in the in-between - Savitha Ravi
Additional information
| Dimensions | 38.0 × 120.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Cyanotype on cotton mul |
Additional information
| Dimensions | 38.0 × 120.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Cyanotype on cotton mul |
Finding form in the in-between - Savitha Ravi
Additional information
| Dimensions | 38.0 × 120.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Cyanotype on cotton mul |
Additional information
| Dimensions | 38.0 × 120.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Cyanotype on cotton mul |
The lure of hiraeth - Savitha Ravi
Additional information
| ag_medium_text | Gold foil, intaglio, gum bichromate, cyanotype |
|---|
Additional information
| ag_medium_text | Gold foil, intaglio, gum bichromate, cyanotype |
|---|
Untitled (Without Box) - Savitha Ravi
Additional information
| ag_medium_text | Mixed media on canson paper |
|---|
Additional information
| ag_medium_text | Mixed media on canson paper |
|---|
Untitled-double sided (without box) - Savitha Ravi
Additional information
| ag_medium_text | cyanotype/gold foil & silver foil & white pen |
|---|
Additional information
| ag_medium_text | cyanotype/gold foil & silver foil & white pen |
|---|
ILLUSIONARY ABODE- I, Unique edition of 3 - Savitha Ravi
Additional information
| ag_medium_text | Gold foil, silver foil on gum bichromate & cyanotype |
|---|
Additional information
| ag_medium_text | Gold foil, silver foil on gum bichromate & cyanotype |
|---|
On the way-II, Edition of 2 - Savitha Ravi
Additional information
| Dimensions | 29.2 × 21.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Cyanotype |
Additional information
| Dimensions | 29.2 × 21.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Cyanotype |
Yearning by the Canal, Edition of 3 - Savitha Ravi
Additional information
| Dimensions | 14.5 × 11.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Intaglio and Cyanotype |
Additional information
| Dimensions | 14.5 × 11.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Intaglio and Cyanotype |
Echoes of Longing-3, Unique edition of 3 - Savitha Ravi
Additional information
| Dimensions | 7.0 × 10.8 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Intaglio and Cyanotype |
Additional information
| Dimensions | 7.0 × 10.8 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Intaglio and Cyanotype |
Muttram - Savitha Ravi
Additional information
| Dimensions | 27.0 × 19.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Gouache on Intaglio |
Additional information
| Dimensions | 27.0 × 19.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Gouache on Intaglio |
Morphing Realities-I, Edition of 3 - Savitha Ravi
Additional information
| Dimensions | 27.5 × 39.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Cyanotype |
Additional information
| Dimensions | 27.5 × 39.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Cyanotype |