Untitled - Kumar Misal
Additional information
| Dimensions | 60.0 × 27.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Papermaking and woodcut print |
Additional information
| Dimensions | 60.0 × 27.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Papermaking and woodcut print |
My Story 1 - Kumar Misal
Additional information
| Dimensions | 46.0 × 20.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Woodcut on Natural Paper |
Additional information
| Dimensions | 46.0 × 20.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Woodcut on Natural Paper |
Dancing - 2 (dyptic) - Satyanarayana Gavara
Additional information
| Dimensions | 48.0 × 24.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Engraved woodblock |
Additional information
| Dimensions | 48.0 × 24.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Engraved woodblock |
Fragments of Peregrination 5 - (edition 2/4) - Manish Kumar
Additional information
| ag_medium_text | Woodcut |
|---|
Additional information
| ag_medium_text | Woodcut |
|---|
Fragments of Peregrination 2 - (edition 1/4) - Manish Kumar
Additional information
| ag_medium_text | Woodcut |
|---|
Additional information
| ag_medium_text | Woodcut |
|---|
Untitled (Edition 1/5) - Uncategorized
Additional information
| Dimensions | 18.0 × 24.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Lithograph |
Additional information
| Dimensions | 18.0 × 24.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Lithograph |
Untitled - VIII (Edition 1/5) - Uncategorized
Additional information
| Dimensions | 18.0 × 24.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Lithograph |
Additional information
| Dimensions | 18.0 × 24.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Lithograph |
Untitled (Edition 1/4) - Uncategorized
Additional information
| Dimensions | 18.0 × 24.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Lithograph |
Additional information
| Dimensions | 18.0 × 24.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Lithograph |
Untitled - VII (Edition 1/4) - Uncategorized
Additional information
| Dimensions | 18.0 × 24.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Lithograph |
Additional information
| Dimensions | 18.0 × 24.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Lithograph |
Untitled - III (Edition 1/5) - Uncategorized
Additional information
| Dimensions | 24.0 × 36.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Lithograph |
Additional information
| Dimensions | 24.0 × 36.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Lithograph |
Rear Window - II (Edition 3/6) - Uncategorized
Additional information
| Dimensions | 24.0 × 36.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Lithograph |
Additional information
| Dimensions | 24.0 × 36.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Lithograph |
Untitled - II (Edition 1/4) - Uncategorized
Additional information
| Dimensions | 18.0 × 24.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Lithograph |
Additional information
| Dimensions | 18.0 × 24.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Lithograph |