Ya-sin, Edition 7 of 7 - Ariba Akhlaque
Additional information
| Dimensions | 11.7 × 16.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Archival Print on Paper |
Additional information
| Dimensions | 11.7 × 16.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Archival Print on Paper |
Urbanscape - Abhishek Dodiya
Additional information
| Dimensions | 4.0 × 14.0 × 21.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Metal Sheets scraps |
Additional information
| Dimensions | 4.0 × 14.0 × 21.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Metal Sheets scraps |
Untitled (Edition 1/5) - Uncategorized
Additional information
| Dimensions | 18.0 × 24.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Lithograph |
Additional information
| Dimensions | 18.0 × 24.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Lithograph |
Untitled - VIII (Edition 1/5) - Uncategorized
Additional information
| Dimensions | 18.0 × 24.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Lithograph |
Additional information
| Dimensions | 18.0 × 24.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Lithograph |
Untitled - VII (Edition 1/4) - Uncategorized
Additional information
| Dimensions | 18.0 × 24.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Lithograph |
Additional information
| Dimensions | 18.0 × 24.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Lithograph |
Untitled - III (Edition 1/5) - Uncategorized
Additional information
| Dimensions | 24.0 × 36.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Lithograph |
Additional information
| Dimensions | 24.0 × 36.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Lithograph |
Untitled - II (Edition 1/4) - Uncategorized
Additional information
| Dimensions | 18.0 × 24.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Lithograph |
Additional information
| Dimensions | 18.0 × 24.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Lithograph |
Untitled - I (Edition 1/5) - Uncategorized
Additional information
| Dimensions | 18.0 × 24.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Lithograph |
Additional information
| Dimensions | 18.0 × 24.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Lithograph |
Untitled (Edition 1/4) - Uncategorized
Additional information
| Dimensions | 18.0 × 24.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Lithograph |
Additional information
| Dimensions | 18.0 × 24.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Lithograph |
Untitled - Viswanath Kuttum
Additional information
| Dimensions | 20.0 × 28.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Parafin and Bees wax, resin, Double Boiled Linseed Oil, Brown Powder on Paper Board |
Additional information
| Dimensions | 20.0 × 28.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Parafin and Bees wax, resin, Double Boiled Linseed Oil, Brown Powder on Paper Board |
Untitled - Uncategorized
Additional information
| Dimensions | 12.0 × 12.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Kantha Fabric |
Additional information
| Dimensions | 12.0 × 12.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Kantha Fabric |
Untitled - Uncategorized
Additional information
| Dimensions | 12.0 × 12.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Kantha Fabric |
Additional information
| Dimensions | 12.0 × 12.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Kantha Fabric |
untitled - Uncategorized
Additional information
| Dimensions | 10.0 × 16.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Mixed Media on Paper |
Additional information
| Dimensions | 10.0 × 16.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Mixed Media on Paper |
Recollected - Pankaj Chouhan
Additional information
| Dimensions | 6.0 × 10.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolor On Paper |
Additional information
| Dimensions | 6.0 × 10.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolor On Paper |
Rear Window - II (Edition 3/6) - Uncategorized
Additional information
| Dimensions | 24.0 × 36.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Lithograph |
Additional information
| Dimensions | 24.0 × 36.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Lithograph |
OUT OF THE BOX - (edition - 1/5) - Uncategorized
Additional information
| Dimensions | 25.0 × 19.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | etching and aquatint |
Additional information
| Dimensions | 25.0 × 19.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | etching and aquatint |
Musician - Arun Pandit
Additional information
| Dimensions | 8.0 × 11.0 × 11.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Bronze |
Additional information
| Dimensions | 8.0 × 11.0 × 11.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Bronze |
Motia II (edition 1 of 7) - Ariba Akhlaque
Additional information
| Dimensions | 11.7 × 16.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Archival Print on Paper – edition of 7 |
Additional information
| Dimensions | 11.7 × 16.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Archival Print on Paper – edition of 7 |
HOPE-II - (edition - 2/4) - Uncategorized
Additional information
| Dimensions | 19.0 × 27.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | etching and aquatint |
Additional information
| Dimensions | 19.0 × 27.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | etching and aquatint |
Fragments of Peregrination 5 - (edition 2/4) - Manish Kumar
Additional information
| ag_medium_text | Woodcut |
|---|
Additional information
| ag_medium_text | Woodcut |
|---|
Fragments of Peregrination 2 - (edition 1/4) - Manish Kumar
Additional information
| ag_medium_text | Woodcut |
|---|
Additional information
| ag_medium_text | Woodcut |
|---|
Dancing - 2 (dyptic) - Satyanarayana Gavara
Additional information
| Dimensions | 48.0 × 24.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Engraved woodblock |
Additional information
| Dimensions | 48.0 × 24.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Engraved woodblock |
Construction Workers - (Edition 2/2) - Agwma Basumatari
Additional information
| Dimensions | 3.5 × 2.1 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Dry point |
Additional information
| Dimensions | 3.5 × 2.1 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Dry point |
A Journey From Land to leaf - 03 - Satyanarayana Gavara
Additional information
| Dimensions | 42.0 × 84.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Engraved woodblock |
Additional information
| Dimensions | 42.0 × 84.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Engraved woodblock |