Untitled - Viswanath Kuttum
Additional information
| Dimensions | 48.0 × 36.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Mixed Media on Board |
| ag_extra_3 | 2019 |
Additional information
| Dimensions | 48.0 × 36.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Mixed Media on Board |
| ag_extra_3 | 2019 |
Ajanta caves -XVIII - Viswanath Kuttum
Additional information
| Dimensions | 15.0 × 20.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Paraffin and Bees wax, resin, Double Boiled Linseed Oil, Brown Powder on Paper Board |
Additional information
| Dimensions | 15.0 × 20.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Paraffin and Bees wax, resin, Double Boiled Linseed Oil, Brown Powder on Paper Board |
Ritual - XII - Viswanath Kuttum
Additional information
| Dimensions | 20.0 × 20.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Paraffin and Bees wax, resin, Double Boiled Linseed Oil, Brown Powder on Paper Board |
Additional information
| Dimensions | 20.0 × 20.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Paraffin and Bees wax, resin, Double Boiled Linseed Oil, Brown Powder on Paper Board |
Untitled - Viswanath Kuttum
Additional information
| Dimensions | 8.0 × 8.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Paraffin and Bees wax, resin, Double Boiled Linseed Oil, Brown Powder on Paper Board |
Additional information
| Dimensions | 8.0 × 8.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Paraffin and Bees wax, resin, Double Boiled Linseed Oil, Brown Powder on Paper Board |
Recollected - Pankaj Chouhan
Additional information
| Dimensions | 6.0 × 10.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolor On Paper |
Additional information
| Dimensions | 6.0 × 10.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolor On Paper |
Silent Stories III - Badush Babu
Additional information
| Dimensions | 106.0 × 79.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Charcoal on acid free fabriano paper |
Additional information
| Dimensions | 106.0 × 79.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Charcoal on acid free fabriano paper |
untitled - Uncategorized
Additional information
| Dimensions | 10.0 × 16.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Mixed Media on Paper |
Additional information
| Dimensions | 10.0 × 16.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Mixed Media on Paper |
Untitled - Uncategorized
Additional information
| Dimensions | 12.0 × 12.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Kantha Fabric |
Additional information
| Dimensions | 12.0 × 12.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Kantha Fabric |
Untitled - Uncategorized
Additional information
| Dimensions | 12.0 × 12.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Kantha Fabric |
Additional information
| Dimensions | 12.0 × 12.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Kantha Fabric |
Untitled - Viswanath Kuttum
Additional information
| Dimensions | 20.0 × 28.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Parafin and Bees wax, resin, Double Boiled Linseed Oil, Brown Powder on Paper Board |
Additional information
| Dimensions | 20.0 × 28.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Parafin and Bees wax, resin, Double Boiled Linseed Oil, Brown Powder on Paper Board |
Untitled - Rinku Choudhary
Additional information
| Dimensions | 8.25 × 11.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | pen on Paper |
Additional information
| Dimensions | 8.25 × 11.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | pen on Paper |
Untitled - Rinku Choudhary
Additional information
| Dimensions | 8.25 × 11.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | pen on Paper |
Additional information
| Dimensions | 8.25 × 11.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | pen on Paper |
Untitled - Rinku Choudhary
Additional information
| Dimensions | 8.25 × 11.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | pen on Paper |
Additional information
| Dimensions | 8.25 × 11.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | pen on Paper |
Untitled - Rinku Choudhary
Additional information
| Dimensions | 8.25 × 11.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | pen on Paper |
Additional information
| Dimensions | 8.25 × 11.5 in |
|---|---|
| ag_medium_text | pen on Paper |
Silent Stories I - Badush Babu
Additional information
| Dimensions | 61.5 × 74.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Charcoal on acid free drawing paper |
Additional information
| Dimensions | 61.5 × 74.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Charcoal on acid free drawing paper |
Untitled - Shahanshah Mittal
Additional information
| Dimensions | 11.5 × 8.25 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolour and graphite on paperboard |
Additional information
| Dimensions | 11.5 × 8.25 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolour and graphite on paperboard |
Silent Coordinates 10 - Shahanshah Mittal
Additional information
| Dimensions | 11.5 × 8.25 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolour, graphite and graphic print on paperboard |
Additional information
| Dimensions | 11.5 × 8.25 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolour, graphite and graphic print on paperboard |
Lines between time II - Shahanshah Mittal
Additional information
| Dimensions | 10.5 × 7.75 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolour and graphite on paperboard |
Additional information
| Dimensions | 10.5 × 7.75 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Watercolour and graphite on paperboard |
The Shape of Shadows - Shahanshah Mittal
Additional information
| Dimensions | 22.0 × 16.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Graphite and graphic print on paper |
Additional information
| Dimensions | 22.0 × 16.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Graphite and graphic print on paper |
Silent Stories II - Badush Babu
Additional information
| Dimensions | 106.0 × 40.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Charcoal on acid free fabriano paper |
Additional information
| Dimensions | 106.0 × 40.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | Charcoal on acid free fabriano paper |
Metaphorical Landscape-VII - Viswanath Kuttum
Additional information
| Dimensions | 24.0 × 36.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | paraffin&bee wax, double boiled linseed oil,resin,pigment,pastel on paper board |
Additional information
| Dimensions | 24.0 × 36.0 in |
|---|---|
| ag_medium_text | paraffin&bee wax, double boiled linseed oil,resin,pigment,pastel on paper board |